Stomatolog Estea Wrocław - Rendgenodiagnostyka Cyfrowa
Konstal

Rendgenodiagnostyka Cyfrowa

 

Podstawowe narzędzie diagnostyczne w stomatologii

Dzięki cyfrowej rentgenodiagnostyce stomatologicznej (RTG) zdjęcia rentgenowskie pojawiają się na monitorze komputera natychmiast.

W naszym gabinecie pracujemy na nowoczesnym aparacie RTG punktowym. Dzięki niemu, w prosty i bezpieczny dla pacjenta sposób, wykonujemy małe zdjęcia pojedynczych zębów oraz radiowizjografię. Oznacza to, że zamiast kliszy posługujemy się specjalnym czujnikiem, uzyskując w ten sposób obraz cyfrowy, który można powielać i zapisywać na dowolnym nośniku danych.

Zastosowanie rentgenodiagnostyki cyfrowej redukuje dawkę promieniowania nawet o 90% w stosunku do zdjęcia na kliszy. To pozwala wykonać nawet kilka zdjęć i znacznie ułatwia leczenie.

Nowoczesna technika wykonywania zdjęć RTG zwiększa profesjonalizm diagnostyki stomatologicznej. Obraz w jakości cyfrowej umożliwia obróbkę zdjęć poprzez modyfikowanie kontrastu, zmniejszanie i powiększanie przedstawionych elementów, a nawet tworzenie widoku przestrzennego. Ma to ogromne znaczenie między innymi w implantologii, gdzie istotna jest dokładna ocena struktury tkanki kostnej i precyzyjne umiejscowienie tytanowych wszczepów.

Punktowy aparat RTG wykorzystuje się  w badaniach:

  • pantomogram – badanie ukazujące cały łuk zębowy, zarys struktur kostnych szczęki i żuchwy, zatok szczękowych;
  • zdjęcia cefalometryczne – boczne zdjęcie rentgenowskie głowy, pomagające w określeniu wady zgryzu;
  • pantomogram dziecięcy;
  • zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych;
  • zdjęcia zatok;
  • zdjęcia przekrojowe.